واحد فروش (بازار بزرگ تهران)
021 - 55 69 54 88

اخبار و رویدادها

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟
کاغذ در نیمه اول قرن نوزدهم، از الیاف پنبه یا کتان، عمدتآ از پوشاک کهنه تهیه می‌شد. امروزه، حداقل ۷۰ درصد کاغذ تولیدی در جهان از مشتقات الیاف چوب، و ۳۰ درصد بقیه نیز از الیاف گیاهی نظیر باگاس (تفاله نیشکر)، کاه، و نی تولید می‌شود. بیشتر کاغذ مصرفی در انگلستان از نوع کاغذهای وارداتی است که عمدتا از دیگر کشورهای اروپا از جمله سوئد و فنلاند که هردو دارای ذخایر طبیعی فراوان از نظر وسعت جنگل و آب و هوا هستند، می باشد.
انواع مختلفی از کاغذ برای مصارف گوناگون وجود دارد، که بر اساس نیازهای جامعه انتخاب و مصرف می شوند. نوع دیگری از کاغذ نیز وجود دارند که مصرف چاپی ندارند.
انتخاب کاغذ مناسب برای استفاده در چاپ از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین کاغذ می تواند باعث افزایش و یا کاهش جذابیت ظاهری یک کار چاپی شود. کیفیت کاغذ معمولا به وسیله مواد استفاده شده در ساخت آن و قدرت چاپ پذیری و دیگر ویژگی های عمومی آن تعیین می شود. 


فرایند تولید کاغذ:
الیاف سلولزی را در آب می‌گذارند تا رطوبت را جذب و نرم گردد؛ سپس آنها را روی یک شبکه سیمی ظریف پهن می‌کنند تا آب موجود در الیاف گرفته شود و رشته‌های مرطوب بر سطح شبکه فرو نشینند و یک تخته شوند. الیاف با از دست دادن آب به هم نزدیک می‌شوند و در نقاطی که الیاف روی هم قرار می‌گیرند نوعی اتصال شیمیایی از نوع هیدروژنی شکل می‌گیرد و آنها را به هم متصل می‌کند.
این ارتباط و خود اتصالی، کلید اصلی تولید یک برگ کاغذ چسبنده و سخت و محکم است. در این حالت به هیچ گونه چسب اضافی نیاز نیست و کاغذ پس از خارج شدن آب از الیاف سلولزی و خشک شدن آنها ساخته می‌شود.

انواع کاغذ:
نوع کاغذ بر اساس برخی ویژگیهای کاغذ متفاوت است اما از انواع متداول آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:


1- کاغذ تحریر: معمولی ترین نوع کاغذ مصرفی در بازار که در چاپ کتاب و چاپ کاتالوگ استفاده می شود. این کاغذ همانند کاغذ روزنامه از خمیرهای مکانیکی ساخته می شود با این تفاوت که برای بالا بردن سطح ظاهری و کیفیت پذیری چاپ بالاتر بر روی آن درجات مختلفی از آهار زنی و پوشش دهی پیاده می شود.


2- کاغذ گلاسه: نوعی کاغذ است که یک روی آن و در بسیاری موارد در دوسطح پوششی شفاف روی آن کشیده شده که چاپ دیجیتال حاصله روی این نوع کاغذ بسیار شفاف و زنده تر کاغذ تحریر است.این نوع کاغذها بیشتر در بحث کالاها به کار می روند، کالاهای متفاوت را پوشش میدهند و بر اساس خصایصی متخص به خود دارند.از این رو گستره وسیعی را در بر میگیرند اما در ساخت کتاب ها و جراید با کیفیت و نفیس، همچنین کاربردهای عمومی و دفاتر اداری نیز استفاده می شوند.


 

تاریخ نشر خبر: ۲۸ اردیبهشت، ۱۳۹۷
© کلیه حقوق وب سایت متعلق به بازار تحریر می باشد.