واحد فروش (بازار بزرگ تهران)
021 - 55 69 54 88

اخبار و رویدادها

همه چیز درباره فابرکاستل

همه چیز درباره فابرکاستل

مدادسازان اولین بار در شهر نورنبرگ آلمان  در حدود سالهای 1660 پدیدار شدند. درروستاهای آن اطراف صنعتگران بسیاری وجود داشتند. یکی ازآنها کابینت سازی به نام " کاسپر فابر" بود که در ابتدا برای معامله گران و دلالان محلی کار  میکرد ولی بزودی چنان موفق شد که توانست کسب و کار خود را راه اندازی کند و در سراسر جهان به یک شرکت مشهور وموفق تبدیل شود.

تاریخچه و دستاوردهای خانواده :

پس از مرگ "کاسپر " موسس کسب و کار خانوادگی پسرش " آنتون "  اداره امور را بدست گرفت.حالا تجارت مترقی شده بود و دارای چند قطعه زمین و کارخانه بودند.او لوگوی  " F " که همان اول نام خانوادگی شان بود را برای کار برگزید و در 51 سالگی امور را به پسرش تفویض کرد و از کار کناره گرفت.

نسل سوم و پسر آنتون "جرج " نام داشت که فردی با کیاست و توانمند در اداره تجارت بود. با توجه به شرایط نا مطلوب سیاسی و اقتصادی آن دوره توانست کسب و کار را نجات ببخشد. اگرچه هنوز با روش سنتی  به تولید مداد می پرداخت اما مدادهای او قابل رقابت با مدادهای نادر انگلیسی تولیدی  "برند کمبرلند" تولید شده از بهترین گرافیت انگلستان بودند.آن زمان فرانسه در تولید مداد پیشرو بازار بود. از این رو او پسرانش را برای کسب تجربه به خارج از کشور فرستاد و آنها در شهرهای مترقی پاریس و لندن به توسعه ایده هایشان پرداختند و طی چند سال کارخانه هایی احداث کردند.

با مرگ جرج پسر 22 ساله او "لوتار " به خانه بازگشت و دنباله اهداف بلند پروازانه اورا گرفت که همان :  "دستیابی به بالاترین موقعیت با ساختن بهترین ها در هرکجای دنیا "بود.
وی کارخانه تولیدات را مدرنیزه کرد و روش تهیه مواد خام اولیه از معادن سیبری را ایمن سازی نمود. از دیگر اقدامات او استقرار فروشگاه برای ارائه ی محصولات با کیفیت ممتاز و هدایای ویژه که دارای مهر A.W.Faber بودند میباشد. 
لوتار اهمیت زیادی برای آموزش قائل بود ازینرو یک مهدکودک تاسیس کرد. او به موسسات آموزشی زیادی وقف میکرد مانند مدرسه و کتابخانه. کتابخانه وقف شده ای در اختیار پرسنل خودش گذاشته بود و آنرا با کتابهای آموزنده و مفید پرکرده بود. همچنین وی یک معدن گرافیت در سیبری خریداری کرده بود که گرافیت مدادها را از آنجا استخراج می نمود و با چوب مرغوب از فلوریدا روکش میشدند. 
او جشنی به مناسبت صدمین سال فعالیت شرکت به همراه 250 نفر پرسنل خود برگذار کرد و کارخانه دیگری هم در همان سال در روستایی در باواریا راه اندازی کرد. هدف او از تاسیس کارخانه در روستا هم کمک به اشتغال اهالی محل و هم توسعه کسب و کار خانوادگی اش بود.
در آن سالها که جنگ داخلی در آمریکا در جریان بود تجارت و بازرگانی به شکل فزاینده ای دشوار بود ;با اینحال برادر لوتار کارخانه ای در بروکلین آمریکا تاسیس کرد.
در طی سالها لوتار مدالها و جوایز و افتخارات زیادی در خدمات اجتماعی و اقتصادی برجسته خود به جامعه دریافت کرد مانند: مقام سناتوری  ;دریافت تاج باواریا از دست اعضائ شورای شهر ; مقام بازرس امپراطور فرانسه ;نشان لوژین دونور فرانسه  ; موروثی شدن مقام سناتوری .
او در سال 1870 در اداره ثبت ایالات متحده آمریکا نام شرکت را به عنوان پنجمین شرکت رسما ثبت نمود. از آنجا که چهار شرکت قبلی دیگر وجود ندارند این شرکت قدیمی ترین نام تجاری در آمریکاست.این شرکت در همان سال در روسیه به ثبت رسید و پس از آن در بریتانیا و ایتالیا و فرانسه و اسپانیا ثبت تجاری شد.
نسل پنجم از خانواده فابر " فرزند لوتار یعنی ویلهلم فابر" بود.او دانش آموخته مدیریت کسب و کار در نورنبرگ و سوییس بود. ولی اقبال با او نبود و بعد از مرگ دو فرزندش در سن 42 سالگی از دنیا رفت. پس از او همسرش "اوتی" به کمک برخی کارکنان وفادار به اداره کسب و کار پرداخت.
دختر ویلهلم با مردی به نام "کنت الکساندر زو کاستل رودن هاوزن"ازدواج کرد. کنت کاستل به هیات مدیره شرکت پیوست و دست به ایجاد تغییرات زد و شرکت رونقی یافت. او کاور روی مدادها را به سبز معروف کاستل تغییر داد و آرم شوالیه روی لوگو را ایجاد کرد.
از آنجا که "لوتار فون فابر" تصریح کرده بود هرگاه زنان خانواده با کسی ازدواج کردند باید فامیلی خود را حفظ کنند از انجا بود که نام جدید "فابر کاستل " پدید آمد.
بعد از مدت کوتاهی از بدست آوردن ریاست شرکت الکساندر توانست رهبری بازار را بدست آورد. او سری جدید مدادهای سبز رنگ را به بازار عرضه کردو بعد محصولی دیگر به نام "پلی کرو" که در 60 رنگ تولید می شد و شدیدا محبوب هنرمندان بود به بازار عرضه کرد. این سری از محصولات تا به امروز محبوبیت خود را حفظ کرده اند!
در آن ایام شرکت 150 امین سالگرد تاسیس خود تحت مدیریت الکساندر جشن گرفت. تعداد کارکنان به دو برابر یعنی 2000 کارگر و 200 تکنسین فنی و مالی و بیش از 100 هزار مشتری دائمی در سراسر جهان میرسید.
 بعد از مرگ الکساندر پسرش "رولاند" اختیارات او را بدست گرفت و چندین سال به تولید قلم خودنویس در کارخانه پرداخت.بعد به توسعه شرکتهای فروش در فرانسه و استرالیا و اتریش و آرژانتین و پرو دست زد و سهامی را که از شرکت در جنگ دوم ضبط شده بود خریداری کرد. بدین ترتیب حالا تبدیل به بزرگترین کارخانه مدادسازی جهان شده بودند.
وی محصولات را به شکلی خلاقه و بدیع ارائه میکرد و مدادها را در جامدادی هایی که با نقاشی هایی که محبوب بچه ها بود عرضه میکرد. حق امتیاز مدادهای اتود هم در زمان " رولاند فابر کاستل " و متعلق به خود اوست.
بعد از جنگ خودکار بسیار محبوبیت یافت و رقیبی جدی برای خودنویس شد. فابرکاستل در آلمان اولین تولید کننده خودکار بود که اینکار را با تبلیغاتی جذاب و تمام رنگی انجام میداد.
در سال 1961 شرکت دویستمین سالگرد افتتاح خود را به همراه 3000 کارمند و پرسنل فعال و بازنشسته که از سراسر دنیا دعوت شده بودند جشن گرفت.
هشتمین نسل از خانواده " کنت آنتون ولفگانگ فابر کاستل " نوع جدیدی از مداد ها که همان مدادهای آرایشی بهداشتی ست را تولید کرد. کارخانه تولید پاک کن در مالزی از اقدامات اوست.تکنولوژی ساخت مدادهای تولیدی او مبتنی بر فناوری حفظ محیط زیست و عدم آلایندگی آب و جنگل هاست. کارخانه ها در کاستاریکا و برزیل احداث شده اند.
در سال 1993 فابر کاستل دست به تغییر منطقی تصویر شرکت و برند خود زد و در سال 2003 به معاهده جهانی سازمان ملل که همان تلاش برای حفظ ارزش های مشترک کسب و کار در سراسر جهان بود پیوست.

محصولات
لوازم التحریر فابر کاستل شامل:
_مداد – خودکار – خودنویس 
_خودکار –روان نویس
_مداد پاک کن
_پاک کن و تراش
_یدکی ها (مغزی ها )
وسایل طراحی و کاردستی شامل :
_مداد رنگی
_ژل ها
_ست های هدیه
مجموعه های هنر و کار دستی کودکان
رنگ و نقش از طریق اعداد
رنگامیزی و هنرورزی
مد و الیاف

فابرکاستل اکنون پس از گذشت بیش از 250 سال همچنان یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین تولید کنندگان لوازم تحریر در جهان می باشد که محصولات آن از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است .

منبع : فابرکاستل
ترجمه : بازار تحریر دات کام 

تاریخ نشر خبر: ۰۳ بهمن، ۱۳۹۶
© کلیه حقوق وب سایت متعلق به بازار تحریر می باشد.